فیزیکدان جوان
آمار وبلاگ
  • تعداد بازدیدکنندگان: 11623

محققان موسسه فن‌آوری جورجیا به روشی برای پیش‌بینی رفتار امواج متلاطم نور در طول انتقال حرارتی تابشی نانومقیاس یافتند.

به گزارش سرویس فن‌آوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در مقیاس نانو می‌توان از طریق تابش دادن به فتون‌های نور میان دو صفحه بسیار نزدیک به هم (بعضی وقت‌ها تا 10 نانومتر) انرژی تولید کرد.

این فاصله کمتر از طول موج نور می‌باشد. نور در مقیاس نانو متفاوت از حالت عادی رفتار می‌کند، به نحوی که با گسیختن طول موج نور در این مقیاس، امواج ناپایداری ایجاد می شوند که امواج محوشونده نامیده می‌شوند.

جهت این امواج را نمی‌توان محاسبه کرد، بنابراین محققان با مشکل کنترل این امواج ریز و در عین حال مفید مواجه می‌باشند.

محققان موسسه فناوری جرجیا روشی برای پیش‌بینی رفتار این امواج متلاطم نور در طول انتقال حرارتی تابشی نانومقیاس یافته‌اند که یافته‌های آنها روی جلد مجله Applied Physics Letter شماره 8 اکتبر منتشر شده است.

چون از نظر قوانین فیزیکی جهت این امواج محوشونده به نظر غیر قابل محاسبه می‌آید، این گروه تحقیقاتی به رهبری دکتر ژانگ - استاد مهندسی مکانیک - تصمیم گرفتند به جای جهت امواج، جهت جریان انرژی الکترومغناطیسی را دنبال کنند.

ژانگ می‌گوید: «ما به جای مکانیک کوانتوم، از مکانیک کلاسیک برای توضیح رفتار این امواج استفاده کردیم. ما به جای جهت حرکت واقعی فوتون‌ها، نحوه انتشار انرژی را پیش‌بینی می‌کنیم.»

به گزارش ستاد ویژه توسعه فن‌آوری نانو، چالش موجود این است که الکترودینامیک در مقیاس نانو به نحوی متفاوت عمل می‌کند و این تیم تحقیقاتی باید این تفاوت‌ها را به طور دقیق مشخص کنند.

قانون پلانک که بیش از 100 سال قدمت دارد، در مقیاس نانو نمی‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد، چرا که فضای مابین سطوح کمتر از طول موج نور می‌باشد .0       نظرات
یکشنبه 21 تیر‌ماه سال 1388 :: 10:52 ب.ظ
سوسن
 
 
 
ابزار نمایش رتبه گوگل یا پیج رنک , . , .